مقالات

افزودنی بتن چیست؟ کاربرد مواد مکمل بتن در افزایش خواص بتن

«افزودنی های بتن»

افزودنی در بتن چیست؟

در چند سال گذشته، صنعت ساخت و ساز رشد و توسعه فوق العاده ای را تجربه کرده است. این امر توسعه افزودنی ها و افزودنی های مدرن را ضروری کرده است. افزودنی های بتن مواد شیمیایی هستند که برای بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی آن به بتن اضافه می شوند. این اجزا نشان دهنده طیف وسیعی از محصولات با خواص شیمیایی متفاوت است.

مواد افزودنی چیست؟

مواد افزودنی در طول ساخت به سیمان اضافه می شود تا خواص آن بهبود یابد. به طور معمول، مواد خام درگیر در ساخت سیمان شامل آلومینا، آهک، اکسید آهن و سیلیس است. پس از مخلوط کردن، مواد تا حدود 1500 درجه سانتیگراد گرم می شوند تا سیمان به خواص شیمیایی نهایی خود برسد.

مواد افزودنی برای بتن می تواند بر دو نوع باشد، ترکیبات آلی و غیر آلی. افزودنی های چند منظوره آنهایی هستند که بیش از یک ویژگی فیزیکی یا شیمیایی مخلوط بتن را تغییر می دهند. انواع مختلفی از افزودنی ها برای اصلاح جنبه های مختلف بتن وجود دارد. انواع مواد افزودنی بتن به مخلوط بتن اضافه شده است که می تواند به کنترل زمان گیرش و سایر جنبه های بتن تازه کمک کند. افزودنی‌های متداول عبارتند از افزودنی‌های تسریع‌کننده، افزودنی‌های کندکننده، خاکستر بادی، افزودنی‌های حباب هوا، و افزودنی‌های کاهنده آب.

افزودنی های کاهش دهنده آب

اینها ترکیباتی هستند که به عنوان نرم کننده عمل می کنند، که محتوای آب مخلوط بتن را تا50% بدون تغییر قوام آن کاهش می دهند. مواد افزودنی کاهنده آب معمولا مشتقات چند حلقه ای یا فسفات هستند. هنگامی که این مواد افزودنی اضافه می شوند، مقاومت فشاری مخلوط بتن را با پلاستیکی تر کردن آن افزایش می دهند. این نوع افزودنی معمولاً برای بتن کف و جاده استفاده می شود.

 

کاهنده های آب برد بالا

اینها بهترین فوق روان کننده بتن هستند، عمدتاً افزودنی های بتن پلیمری که محتوای آب را تا 40٪ کاهش می دهند. با این افزودنی ها تخلخل مخلوط کاهش می یابد و در نتیجه استحکام و دوام آن افزایش می یابد. این مواد افزودنی معمولاً برای بتن خود متراکم و خود تراز استفاده می شود.

مواد افزودنی تسریع کننده

تبدیل بتن از پلاستیک به حالت سخت شده معمولاً زمان می برد. معمولاً از پلی اتیلن گلیکول ها، کلریدها، نیترات ها و فلوریدهای فلزی برای ساخت این نوع افزودنی ها استفاده می شود. این مواد را می توان به مخلوط بتن اضافه کرد تا زمان چسبندگی و گیرش را کاهش دهد.

مواد افزودنی حباب زا

از این مواد افزودنی برای ساخت مخلوط بتن با هوا استفاده می شود. آنها امکان ادغام حباب های هوا را در مخلوط بتن فراهم می کنند و از این رو خواصی مانند دوام و استحکام را با تغییرات ذوب و انجماد بتن را بهبود می بخشند.

مواد افزودنی دیرگیر کننده

برخلاف افزودنی‌های تسریع‌کننده که اتصال و گیرش را کوتاه می‌کنند، افزودنی‌های دیرگیر کننده زمان گیرش بتن را افزایش می‌دهند. چنین افزودنی هایی نسبت آب به سیمان را تغییر نمی دهند، اما از اکسیدهای فلزی و قندها برای جلوگیری از فرآیند اتصال استفاده می کنند.

افزودنی های بتن در حال حاضر بهترین عملکرد را در دسته بندی محصولات شیمیایی ساختمانی دارند.

بازگشت به لیست