مقالات

انواع چسب سنگ، نحوه استفاده از چسب سنگ آنتیک

 

چسب سنگ یکی از پرکاربردترین مواد کمکی در صنعت ساختمان است. این محصول از پلیمرهای مصنوعی و پودر ساخته شده است. مصارف گوناگونی دارد و هم در داخل و هم در فضای باز جهت نصب سنگ های ساختمانی قابل استفاده است.

از پلیمرهای میکرومعدنی ها ساخته شده و برای چسباندن برخی از انواع سنگ ها مانند سنگ های آنتیک و سنگ های مصنوعی استفاده می شود.

مزایا استفاده از چسب سنگ به جای ملات سیمانی:

سابقه استفاده از سیمان بسیارطولانی است و کاربردهای مختلفی دارد. یکی از این موارد در صنعت ساختمان مربوط به اتصال سنگ و کاشی به دیوار و کف است. سهولت استفاده و قیمت بهترین چسب کاشی در مقایسه با ملات، باعث محبوبیت آن در ساخت و ساز شده است. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که به دلیل سنگینی ملات سیمان چقدر بار اضافی بر ساختمان وارد می کنید؟ و آیا این موضوع از ساختمان خود در برابر زلزله، فرونشست، رطوبت و مشکلات ناشی از تغییرات سریع آب و هوا (تغییرات دما) چقدر تاثیر منفی دارد؟ یا شاید در حین نصب اسلب های سنگی روی دیوار شاهد برداشتن سنگ بوده اید. حتی در برخی موارد این امر باعث ترک خوردن و شکستن اسلب شده است.

چگونه بهترین چسب سنگ را انتخاب کنیم؟

وقتی نوبت به انتخاب چسب مناسب برای چسباندن سنگ می رسد، باید به چند سوال پاسخ دهید تا بهترین مورد را به درستی انتخاب کنید که دوام و اثربخشی مورد نیاز را تضمین می‌کند.

اولین سوالی که باید پاسخ داده شود این است که وزن موردی که به دیگری چسبانده می شود چقدر است و چه مقدار سطح برای پوشاندن با چسب در دسترس است. پاسخ به این سوال بسیار مهم است، زیرا اگر یک کالای سنگین وزن دارید، با سطح کوچکی که می توانید روی آن چسب بزنید، باید در استفاده از چسب تجدید نظر کنید. در بیشتر موارد، شما باید سطح کافی داشته باشید تا چسب بتواند وزن مورد را تحمل کند.

دومین چیزی که باید در نظر بگیرید ماهیت مواد است. این جنبه نقش مهمی در تصمیم گیری از چسبی که استفاده می کنید دارد. به عنوان مثال، با دانستن اینکه سنگ در عمل سنگ مرمر است، به انواع چسب بدون اسید نیاز دارید، در غیر این صورت سنگ مرمر شما را خورده می کند!

سومین نکته ای که باید به آن توجه کرد، محل قرارگیری اقلام چسبانده شده است. زیرا اگر این اقلام را نزدیک مکانی مرطوب یا در معرض آب قرار دهید، اگر از نوع چسب ضد آب استفاده نکنید، پیوند از بین می‌رود.

معرفی انواع چسب ساختمانی:

چسب سنگ:

چسب خمیری

چسب خمیری یکی از بهینه ترین چسب های سنگ برای اتصال قطعات به دیوار و کف می باشد. شاید دلیل محبوبیت آن برای استفاده در اکثر برج ها و ساختمان ها جرم کم آن باشد. هنگامی که از مصالح با کیفیت و جرم سبک استفاده می شود، وزن کل ساختمان نیز کاهش می یابد. این به معنای راه حلی برای کاهش بار اضافی و مرده ساختمان است.

این محصول در برابر فشارهای محیطی و تغییرات دما مقاومت و پایداری خوبی از خود نشان می دهد. فرمول شیمیایی آن به گونه ای است که علاوه بر انواع سنگ می توان از آن برای اتصال انواع کاشی و سرامیک نیز استفاده کرد.

چسب پودری

چسب پودری ترکیبی از سیمان و پلیمر محصولی همه کاره در دو رنگ مشکی و سفید است که برای اتصال انواع سنگ، کاشی، سفال و سرامیک در کف، دکوراسیون داخلی و نما می توان از آن استفاده کرد. از این فرمول شیمیایی برای اتصال اقلام مختلف مانند سنگ مرمر، گرانیت، عتیقه، کاشی، موزاییک یا آجر در قسمت های مختلف مانند کف یا دیوار ساختمان استفاده می شود.

چگونه اثر چسب سنگ را بیشتر کنیم؟

اثربخشی پیوند بین سنگ وسطح تنها به نوع چسب مورد استفاده بستگی ندارد، بلکه به نحوه استفاده از چسب و سایر کارهای معمولی که باید قبل از شروع استفاده از چسب در نظر بگیرید نیز بستگی دارد.

سطوح را تمیز کنید: این یک بخش حیاتی از روش است. تمیز کردن سطوحی که روی آن چسب می‌زنید یک مرحله مهم است. سعی کنید زباله ها را با استفاده از یک پارچه مناسب پاک کنید.

خراش دادن سطح: سطح موردی که باید چسبانده شود را با استفاده از سمباده مناسب خراش دهید. این فرآیند چسبندگی چسب را افزایش می دهد. برای از بین بردن تمام گرد و غبار و باقی مانده در اثر خراش، باید یک بار دیگر سطوح را تمیز کنید.

چسب بزنید: پس از تمیز کردن سطح موردی که قرار است چسبانده شود، چسب را بمالید و آن را محکم به سطحی که قرار است چسب بزنید فشار دهید.

بازگشت به لیست