مقالات

بهترین رنگ مخصوص کندوی عسل

 

پس از ساختن کندوی خود، باید از آن در برابر عناصر محافظت کنید محافظ کندو برای نگهداری در خارج از منزل در تمام طول سال در نظر گرفته شده است، جایی که باران، برف می‌تواند رو کندوی شما تاثیر بگذارند، یافتن رو پوش های ضد باران و مکان هایی که متناسب با کندوی زنبور عسل هستند، کاملاً چالش برانگیز است.

بهترین پوشش برای کندو چیست؟

وقتی عکس‌های کندو را مشاهده می‌کنید، کندو هایی را خواهید دید که با پوشش‌های مختلف پوشش داده شده‌اند. برخی شبیه چوب طبیعی به نظر می رسند، در حالی که برخی دیگر رنگ آمیزی شده اند. اکثر کندوها از چوب ساخته می شوند و از آنجایی که کندو ها در محیط باز هستند و در معرض عناصر هستند، برای اطمینان از طول عمر نیاز به محافظت دارند. بهترین پوشش برای محافظت از کندو که برای زنبورها ایمن باشد چیست:

بهترین پوشش برای کندوی زنبور عسل هر پوشش خارجی با VOC کم است تا خروج سمومی که می تواند برای زنبورها مضر باشد به حداقل برسد. محصولات مبتنی بر آب نسبت به محصولات پتروشیمی دارای VOC کمتری هستند. لکه ها و لاک هایی با VOC کم نیز می توانند برای ظاهری طبیعی استفاده شوند.

به همین دلیل است که توصیه می شود از نوعی محافظ برای تمام سطوح چوبی بیرونی استفاده کنید. محافظت از ظروف چوبی خود با رنگ بیرونی، محافظ کندو TP.400 شرکت سفید بام کرمانیان نه تنها زیبا به نظر می رسد، بلکه فصول زیادی به ماندگاری کندوهای چوبی و تجهیزات شما می افزاید.

 

در اینجا چند گزینه برای محافظت از بیرونی کندوها وجود دارد:

اکثر زنبورداران کندوهای خود را با استفاده از رنگ بیرونی با کیفیت خوب رنگ می کنند. رنگ های لاتکس یا رنگ های روغنی خوب هستند. خیلی ها تمیز نگه داشتن رنگ های نیمه براق را راحت تر از مات می دانند. در مورد رنگ، واقعاً مهم نیست – این به شما بستگی دارد.

سفید سنتی ترین رنگی است که می شود، اگر می خواهید کندو را تازه به نظر برسانید، باید هر چند سال یکبار دوباره رنگ آمیزی کنید

روش دیگر این است که ظروف چوبی خود را پلی یورتان کنید. حتی اگر بخواهید می توانید قسمتی از کندو را رنگ کنید. این یک جایگزین جذاب و طبیعی برای رنگ است. در واقع، این رویکرد نه تنها از چوب محافظت می کند، بلکه به کندو کمک می کند تا بهتر با محیط ترکیب شود (که می تواند مفید باشد اگر نمی خواهید که توجه را به کندوهای خود جلب کنید).

یک کندوی عسل محافظت نشده ممکن است یک یا دو فصل در معرض آب و هوا قرار بگیرید. در مقابل، یک کندو روکش دار در صورت نگهداری منظم می تواند 20 سال یا بیشتر دوام بیاورداگر نیاز به تعویض کندوهای خود در هر فصل داشته باشید، هزینه سنگینی برای شما به بار می اورد.

 

چه سطوحی از کندو را باید رنگ کرد؟

هنگام فکر کردن به رنگ آمیزی کندوهای زنبور عسل برای محافظت از آنها در برابر محیط مضر در فضای باز، چند دستورالعمل ساده وجود دارد که باید به آنها پایبند باشید.

تنها قسمت های کندو که باید پوشش داده شود، قسمت های بیرونی است که در معرض عناصر قرار دارند. داخل کندو باید در حالت چوب طبیعی آن دست نخورده باقی بماند تا از ایجاد مشکلات سلامتی زنبورها و خطر آلودگی عسل جلوگیری شود. قاب های داخل کندو نیز باید بدون روکش باقی بماند.

موم زنبور عسل به عنوان پوشش توسط برخی از زنبورداران بر روی کندوهای خود برای حفاظت از محیط زیست استفاده می شود. اگر از موم زنبور عسل استفاده می کنید، می توانید با خیال راحت هم داخل و هم بیرون کندو را برای محافظت حداکثری بپوشانید.

اگر نمای بیرونی کندو خود را با رنگ یا لاک پوشانده اید، می توانید داخل کندو را با موم زنبور عسل بپوشانید که باعث جذابیت بیشتر کندو برای زنبورها می شود.

موم زنبور عسل معمولاً به عنوان پوشش کندو توسط زنبوردارانی استفاده می شود که مدتی است در این کار بوده اند و موم اضافی برای پوشش کندوهای خود دارند. این راه حل به طور کلی برای زنبورداران جدیدی که تازه شروع به کار کرده اند و موم اضافی ندارند، امکان پذیر نیست.

 

رنگ محافظ کندو T.P 400

این رنگ محافظ پایه آب مخصوص کندوهای زنبور عسل است که برای زنبورها هیچ گونه ضرری ندارد و نیز باعث جلوگیری از گرم شدن کندو و جلوگیری از تلف شدن زنبور ها در فصل تابستان یا کاهش مصرف انرژی زنبورها جهت خنک کردن هوای داخل کندو می شود.و به این علت باعث افزایش تولید عسل نیز می شود.

بازگشت به لیست