مقالات

تزریق گروت زیر صفحه ستون و فونداسیون ساختمان

(تزریق گروت برای مقاوم سازی ساختمان ها و سازه ها)

تزریق گروت یک تکنیک مقاوم سازی برای استفاده از مواد جدید در ترک ها / حفره ها / لانه زنبوری در سطوح بتنی است. این سیستم شامل پر کردن دوغاب سیمان یا مواد شیمیایی ضد آب برای کاهش ترک، حفره و لانه زنبوری از بتن است. این فرآیند برای تعمیر اعضای سازه بتنی قدیمی آسیب دیده و تقویت آنها اتخاذ می شود. گروتینگ را می توان به روش های مختلفی انجام داد اما روش تزریق برای دقت و صرفه جویی در زمان استفاده می شود.

گروت اساساً یک ماده پلاستیکی روان است که انقباض کمی دارد و به طور گسترده برای پر کردن کامل فضاهای خالی یا شکاف استفاده می شود و بدون ترک خوردگی پایدار می ماند. انتخاب انواع دوغاب برای کارهای تعمیر سنگ تراشی بستگی به سازگاری دوغاب با مواد اصلی دارد.

عملکردهای گروت چیست؟

گروت باید قوام یافته و سیال باشد و در حالت معمولی جاری شود. گروت نباید دچار جداشدگی آب و سنگدانه از هم شود و ته نشین نشود. گروت نباید دچار جمع شدگی قابل ملاحظه ای شود. گروت باید توان نگهداری آب ملات بتنی و سیمان را داشته باشد. گروت باید در حداقل زمان به مقاومت مطلوبی دست یابد. مجموعه موارد ذکر شده نیازمند همگونی مخلوط، مواد چسباننده و مصالح سنگی و انواع مواد افزودنی بتن باشد. اگر مخلوط گروت در کارگاه ساختمانی ساخته شود و از مصالح سنگی موجود استفاده شود، دانه بندی مناسب در گروت بدست نخواهد آمد و ضمانت لازم نیز امکان پذیر نخواهد بود. برای بدست آوردن گروت درصد بهینه مواد چسباننده و افزودنی و مصالح سنگی در چنین شرایطی از نظر تکنیکی تقریباً غیر ممکن خواهد بود و از نظر اقتصادی نیز کاملاً غیر اقتصادی است. به همین دلیل است که از گروت مخلوط آماده ایده آلی برای گروت ریزی و گروت کاری استفاده می شود.

این نوع گروت های مخلوط آماده تحت شرایط کنترل شده و فرموله شده و از پیش مخلوط شده در کارخانه بسته بندی می شوند. از آنجایی که خصوصیات عملکرد این مواد بطور دقیق مشخص و معلوم است، چنانچه طبق راهنمای سازنده بکار برده شوند و همچنین بطور مناسب مخلوط، تحکیم و عمل آوری شود، نتایج مثبت و رضایت بخشی را خواهید داشت. مهمترین عامل در انتخاب گروت چیست؟ برای یک کاربرد مشخص بستگی به شرایط و خواسته های مورد نیازسرویس، گروت ریزی و یا گروت کاری دارد. هریک از این نوع گروت ها دارای خصوصیات و عملکرد مشخص و منحصر بفردی می باشند که پاسخگوی نیاز خواهند بود.

نحوه تزریق گروت:

آماده سازی فونداسیون شالوده بتنی یا پایه ای که دستگاه خود یا موارد مشابه را روی آن تزریق می کنیم، معمولاً هفته ها قبل از اجرای تزریق ریخته می شود. این به بتن اجازه می دهد تا بیشتر انقباض خود را انجام دهد و تثبیت شود و همچنین استحکام لازم برای حمایت از دستگاه را به دست آورد. حداقل 28 روز (4 هفته) باید اجازه داده شود مگر اینکه از مخلوط بتن خاصی استفاده شود. مرحله بعدی برداشتن لایه لایه از سطح بتن پخته شده است. این یک لایه ضعیف است که می تواند بر استحکام باند به فونداسیون تأثیر بگذارد – مخصوصاً زمانی که بارهای دینامیکی مورد انتظار است و از دوغاب های اپوکسی استفاده می شود. راه های مختلفی وجود دارد که لایه شیرابه را می توان در محل حذف کرد – برخی قابل قبول هستند. برخی نیستند. بسیار مهم است که لایه خاکی بدون آسیب رساندن به بتن زیر برداشته شود. نتیجه نهایی باید سطحی باشد که حدود 50 درصد مصالح تمیز را نشان می‌دهد بدون اینکه گرد و غبار یا مواد سست مشهود باشد.

محصول پیشنهادی:
بازگشت به لیست