مقالات

رزین سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ مصنوعی به ترکیبی اطلاق می شود که به طور مصنوعی ایجاد شده است که شبیه یا دارای خواص مشابه سنگ طبیعی است. انواع مختلفی از سنگ مصنوعی وجود دارد، از جمله سنگ های قیمتی مصنوعی، روکش سنگ، ترکیبات سیمانی و سنگ های ریخته گری. سنگ مصنوعی به عنوان مصالح کاربردهای مختلفی دارد، از ساخت جواهرات لباس گرفته تا مصالح اولیه ساختمانی در ساختمان ها.

محصولات مبتنی بر بتن اغلب می توانند رنگ آمیزی شوند تا رنگ سنگ طبیعی را تولید کنند و اغلب سبک تر و ارزان تر از سنگ طبیعی هستند. این نوع سنگ مصنوعی اغلب سنگ ریخته گری، سنگ تولیدی یا روکش سنگ نامیده می شود. نوع بسیار سبک و ارزان قیمت سنگ مصنوعی، سنگ رزینی است که از شیره طبیعی و مصنوعی و همچنین بتن و مواد منعقد کننده ساخته می شود. سنگ رزین گاهی اوقات در کاشی کاری برای کف، دوش و پیشخوان استفاده می شود و اغلب به عنوان ماده اولیه در مجسمه های باغ، فواره ها و نیمکت ها یافت می شود.

 بسته به کیفیت مواد، سنگ رزین می تواند کاملا طبیعی به نظر برسد یا ظاهری جعلی و پلاستیکی داشته باشد. با این حال، در فاصله دور، حتی رزین ارزان قیمت، ظاهری قابل عبور از سنگ واقعی را می دهد و وزن سبک آن، آن را به ماده ای مناسب برای اجسامی که نیاز به جابجایی منظم دارند، تبدیل می کند.
نسبت مخلوط سنگ مصنوعی به طور کلی سیمان و سنگدانه به نسبت 1/3 مخلوط می شوند. چه زمانی سنگ های مصنوعی برای ساخت و ساز ساختمان انتخاب می شوند؟ زمانی که نتوان به سنگ طبیعی مقرون به صرفه و بادوام دست یافت، از سنگ مصنوعی یا سنگ ریخته گری برای ساخت و ساز استفاده می شود.

در واقع می توان گفت عملکرد رزین سنگ مصنوعی مشابه عملکرد روان کننده بتن است. به این ترتیب که با افزودن سنگ مصنوعی به مخلوط ملات علاوه بر زیباسازی ظاهر آن، در افزایش مقاومت آن نیز موثر هستند. البته خواص رزین سنگ به اینها محدود نمی شود و مزایای دیگری نیز دارد.

منظور از رزین سنگ مصنوعی چیست؟

رزین سنگ مصنوعی نوعی فوق روان کننده بتن بر پایه مواد پلی کربوکسیلات اتر است که استفاده از آن باعث ایجاد نسبت آب به سیمان در سنگ های مصنوعی کمتر میشود. همچنین این فرآیند باعث می شود که سنگ مصنوعی قالب ها را بهتر پر کند و مقاومت و دوام بتن به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

این سنگ های رزینی حالت مایع دارند. مایع شفافی که اساسا بر پایه آب و اکریلیک ایجاد شده و با کمک مواد نانو تولید می شود. رزین سنگ البته همیشه حالت مایع خود را حفظ نمی کند و پس از قرار گرفتن در سطح زیرین خود سفت و براق می شود و کاملا خشک می شود. در ادامه بیشتر در مورد موارد استفاده این محصولات صحبت خواهیم کرد، اما بد نیست به اختصار بدانید که این خاصیت رزین سنگ باعث شده است که از آن برای عایق کاری نمای ساختمان استفاده ویژه ای شود.

فرآیند رزین سنگ چیست؟

رزین سنگ خود محصول خاصی است که در عملیات های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در این راستا به فرآیندی که برای پرکردن درزها، افزایش کیفیت سنگ، افزایش دوام و مقاومت و همچنین شفافیت آنها انجام می شود. در نتیجه عملیات رزین سنگ، چاله ها، سوراخ ها و درزهای سنگ ها به طور کامل پر شده و مقاومت آنها بهبود می یابد. به همین دلیل رزین سنگ باعث عایق رطوبتی و محافظت از سطوح سنگ، آجر و سایر سطوح سیمانی می شود.

مزایای رزین سنگ مصنوعی چیست؟

مهمترین مزایای رزین سنگ به شرح زیر است:

 • افزایش زیبایی کفپوش و دیوارپوش
 • کاهش زمان بتن ریزی
 • روان کننده برای مخلوط سیمان اولیه
 • سهولت اجرا
 • کاهش قابل توجه مصرف آب برای تولید بتن
 • کاهش هزینه ساخت (سنگ مصنوعی بسیار ارزانتر از سایر محصولات آماده سیمان و بتنی است)
 • ایجاد یک محصول با کیفیت
 • ایجاد مقاومت بالا در انواع سنگ های مصنوعی، بتن و موزاییک
 • افزایش قابل توجه جریان بتن
 • کاهش هوای اضافی بتن
 • برای ایجاد فشردگی در قالب، زمان لرزش را کاهش دهید
 • کاهش نفوذپذیری بتن
 • جلوگیری از جدا شدن و از دست دادن آب مخلوط سیمان
 • سازگاری با انواع سیمان مورد استفاده در بتن
 • افزایش مقاومت سطحی در برابر چربی ها و باکتری ها

مزایای استفاده از رزین سنگ:

مزایای رزین سنگ مصنوعی هم در بتن تازه و هم در بتن خشک قابل مشاهده است. رزین سنگ باعث کاهش هوای تازه بتن و کاهش نیاز آبی بتن به دلیل افزایش سیالیت بتن می شود. بنابراین بتن با کیفیت و بادوام تولید می شود. هنگامی که دوام بتن افزایش می یابد، هزینه نگهداری کاهش می یابد و باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

قالب گیری در صنایع بتن نیز امری زمان بر و پرهزینه است که با استفاده از رزین سنگ می توان آن را تا حد زیادی کاهش داد. در واقع، افزودن رزین به مخلوط بتن، قالب گیری بتن روان را آسان تر می کند. بنابراین استفاده از رزین در قالب گیری آسان بسیار مهم است.

بتن حاوی رزین سنگ مصنوعی تا 45% مقاومت بیشتری نشان می دهد. مقاومت به دست آمده با کاهش مصرف آب تا 40٪. استفاده از این افزودنی سرعت گیرش سیمان را افزایش می دهد و باعث می شود قالب زودتر باز شود. از طرفی استفاده از این افزودنی باعث می شود که سطح بتن در قالب گیری دقیق و براق باشد و زمان ساخت قطعات بتنی کاهش یابد.

بازگشت به لیست