مقالات

رنگ اکریلیک ساختمان چیست؟ تفاوت رنگ پلاستیک و اکریلیک

 

انواع رنگ های ساختمانی را بشناسید؛ چراکه استفاده از رنگ در ساختمان سازی اهداف زیادی دارد. این موارد شامل افزایش جذابیت بصری سطح ساختمان، محافظت از سطح در برابر ضربه های جوی، مقاوم سازی سطح در برابر آب، محافظت از سطح در برابر حمله موریانه ها و افزایش دوام سطح است. در ساختمان، چهار نوع مکان برای نقاشی پیدا خواهید کرد. مانند:

1 دیوار داخلی و سقف

2.سطح دیوار خارجی

3.سطح چوبی

4.فلز

رنگهای ساختمان به طور گسترده ای به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. رنگهای روغنی
 2. رنگ پلاستیکی
 3. رنگهای اکریلیک
 4. رنگهای روغنی

اولین گروه از نقاشی های ساختمانی معروف هستند ، رنگهای مبتنی بر روغن بر اساس رزین های آلکید هستند. این رنگ ها با توجه به کیفیت به دو نوع کلاس روغنی 1 و Undercoat (در بازار به نام خاکستر) طبقه بندی می شوند که از نظر میزان سطح آنها متفاوت است. به عنوان مثال، اگر یک کیلوگرم رنگ روغن درجه 1 حدود 8 متر مربع را پوشش دهد ، همان مقدار لاک رنگ حدود چهار تا پنج متر مربع را پوشش می دهد. البته دوام و چسبندگی روغن مرتبه اول بالاتر از رنگ خاکستر است

 • تفاوت این است که رنگهای روغنی درجه یک مات ، نیمه براق و براق هستند ، اما رنگهای درخشان فقط دارای دو نوع مات و لمینت براق هستند.

(مات ، نیمه براق و بازتابنده از نظر بازتاب نور از سطح تحت پوشش آنها ، و این تعریف سایه رنگی (سبز و قرمز و غیره) و تاریکی و روشنایی رنگ ها نیست.)

 • حلال یک روغن تونر روغنی است ، به همین دلیل مدت زمان خشک شدن تا 20 درجه سانتیگراد ، سطح خشک حدود پنج ساعت و خشک شدن عمیق در حدود هجده ساعت است. در نتیجه ، هنگامی که رنگ آمیزی چند لایه لازم است ، طول تکمیل نقاشی طولانی خواهد بود.
 • اگر در فضای داخلی از رنگهای روغنی استفاده می کنید ، بوی ناخوشایند تینر ممکن است شما را اذیت کند.
 • همچنین ، به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده در رنگ های روغنی استفاده از رنگهای روغنی در فضاهای داخلی توصیه نمی شود. اما به دلیل مقاومت بالا ایجاد شده توسط این رنگ ها ، توصیه می شود سطوح بیرونی فلز ، گچ ، سیمان و چوب را رنگ کنید.
 • برای رنگ آمیزی سطوح با رنگ های روغن ، غلتک ، برس می توان استفاده کرد.
 • رنگهای روغنی از شستشوی بالایی برخوردار هستند.

رنگ پلاستیکی:

گروه دیگر از رنگ های ساختمان ، رنگ های پلاستیکی است که بر اساس کوپلیمرهای پلی وینیل استات ساخته شده است. این رنگ ها با توجه به کیفیت آنها به دو نوع پلاستیک و نیمه پلاستیک طبقه بندی می شوند. رنگ های پلاستیکی بازتاب نوری مات هستند.

حلال یک رنگ پلاستیکی برای آب است ، به همین دلیل سرعت خشک کردن بالایی دارد و سریعترین رنگ آمیزی ممکن را فراهم می کند. لازم به ذکر است قیمت رنگ جدولی و رنگ پلاستیک با توجه به کیفیت و مقاومت محصول تعیین می شود.

 • تمام رنگهای پلاستیکی توانایی شستشوی کمتری نسبت به رنگهای روغنی دارند ، به این معنی که لکه های کوچک و آلاینده های سطح همه رنگ های پلاستیکی با یک پارچه مرطوب تمیز می شوند ، در حالی که رنگ های نیمه پلاستیکی که از کیفیت پایین تر از کل پلاستیک هستند ، توانایی شستشو ندارند
 • توصیه می شود به دلیل مناسب بودن گچ زیرین ، سیمان ، سطوح داخلی و سقف های رنگ آمیزی که قابل دسترسی و آلودگی نیستند ، از رنگ پلاستیکی استفاده کنید.
 • برای رنگ آمیزی سطوح با رنگ پلاستیکی ، می توانید از غلتک ، برس استفاده کنید.

رنگ اکریلیک ساختمان:

گروه سوم رنگهای اکریلیک ، نسل جدید رنگهای محلول در آب است. این رنگ ها بر اساس رزین های اکریلیک ساخته شده و به ویژه برای استفاده در قسمت داخلی و خارجی طبقه بندی می شوند.

مانند رنگهای روغن ، رنگهای اکریلیک را می توان به طور کامل شستشو داده و پوشش با دوام را فراهم کرد. مزایای رنگ اکریلیک ، عدم وجود این رنگ ها مواد شیمیایی مضر و حلالیت آب است. به گونه ای که می توانید مکانهایی را که در آن فاضلاب مهم است ، مانند سالن های ناهار خوری ، مهد کودک ها ، بیمارستان ها ، رنگ آمیزی کنید … استفاده از رنگ اکریلیک برای فضای داخلی بهترین گزینه است.

 • رنگ های اکریلیک نیز در برابر عوامل مختلفی مانند تابش آفتاب، باران و گرد و غبار پایدار هستند و از آنجا که استفاده از رنگ های روغنی آسان تر است ، برای استفاده در سطوح خارجی توصیه می شود.
 • برای رنگ آمیزی سطوح با رنگ اکریلیک ، غلتک ، برس می توان استفاده کرد.
 • بازتاب نوری مات ، نیمه براق و براق است.
 • همانطور که گفته شد ، حلال آب اکریلیک آب است و از نظر محیط زیست سازگار با محیط زیست است.

امروزه ، در کشورهای توسعه یافته ، استفاده گسترده ای برای فواید نداشتن مواد شیمیایی مضر ، توانایی شستشو ، اجرای آسان ، ایجاد یک لایه مقاوم ، زمان خشک کردن زیاد و بدون بوی ناخوشایند از رنگ آکریلیک در فضاهای داخلی و خارجی ایجاد می شود.

بازگشت به لیست