مقالات

رنگ لاتکس چیست؟ تفاوت رنگ لاتکس و پلاستیک

رنگ آکریلیک چیست؟

رنگ‌های اکریلیک معمولاً نسبتاً سبک هستند، به این معنی که وقتی در معرض نور قرار می‌گیرند مستعد تغییر رنگ نیستند.رنگ اکریلیک شفافیت خوبی دارد و دارای قوام غلیظی است. رنگ اکریلیک را می توان فرزند رنگ پلاستیک دانست، یعنی این رنگ تمام مزیت های پلاستیک را دارد اما خواص دیگری نیز به آن اضافه شده است که باعث محبوبیت و استفاده گسترده آن در نقاشی های ساختمانی شده است.

رنگ اکریلیک رنگی است که از رنگدانه ساخته شده و در یک شبیه سازی اکریلیک معلق است.  رنگ اکریلیک محلول در آب است پس به سرعت خشک می شود و پس از خشک شدن در برابر آب مقاوم می شود. همچنین خیلی خوب مخلوط می شود و در طیف براق تا نیمه براق خشک می شود.

جاهایی که میتوان از رنگ آکریلیک استفاده کرد:

کاغذ/چوب/ بوم/فلز/پارچه/سرامیک

رنگ پلاستیک چیست؟

رنگ امولسیونی که حاوی نسبت بیشتری از پلاستیک است معمولاً به عنوان رنگ پلاستیک شناخته می شود. این بر اساس اکریلیک است که می تواند به صورت دو روکش مات صاف به دیوارها بدهد.

همانطور که مقدار پلاستیک در رنگ افزایش می یابد، می توانیم مقدار بیشتری صافی و پوشش ابریشمی را پس از اعمال مشاهده کنیم. علاوه بر این، در یک مثال رایج، وقتی کثیفی روی پلاستیک وجود دارد. با استفاده از آب جاری می توان به راحتی فشار را از آن جدا کرد. نتیجه ظاهری کاملاً تازه ایجاد می کند. به همین ترتیب، رنگ‌های پلاستیکی این ویژگی ذاتی را دارند که خود را برای سال‌های طولانی صاف و نو نگه می‌دارند، زیرا کثیفی‌ها را می‌توان به راحتی با کمک پارچه‌های نخی مرطوب پاک کرد. رنگ های پلاستیکی به عنوان رنگ های قابل شستشو نیز محبوب هستند. آنها بسیار مقاوم هستند و در طیف رنگی بسیاری قابل دستیابی هستند.

مزایا رنگ پلاستیک:

1.پاک شوندگی راحت

رنگ های پلاستیکی به راحتی تمیز می شوند و ظاهری غنی و مجلل به دیوارها می دهند. می توان از یک پارچه نخی مرطوب معمولی برای تمیز کردن کثیفی استفاده کرد و بنابراین رنگ برای سال ها بی عیب به نظر می رسد.

مقرون به صرفه

رنگ های پلاستیکی در همه جا موجود است.

2.ماندگاری

رنگ‌های پلاستیکی عمدتاً از لاتکس اکریلیک خالص و همچنین میکرو پیگمنت‌هایی با کدورت بالا تشکیل شده‌اند. این باعث می شود سطح رنگ سخت و در نتیجه بادوام باشد. همچنین به دلیل پلاستیک بیش از حد رنگ، هرگونه تماس آب با رنگ بر بافت آن تأثیری نخواهد داشت.

تفاوت رنگ پلاستیک با رنگ اکریلیک:

رنگ اکریلیک و رنگ پلاستیک هر دو از انواع رنگ ساختمانی هستند. رنگ پلاستیک سابقه طولانی دارد. استفاده از این رنگ از قدیم مرسوم بوده است اما با گذشت زمان ترکیب رنگ ساختمان به گونه ای تغییر کرده که قابل شستشو بوده و کاربرد بیشتری دارد.

هر کدام از رنگ های ساختمان اعم از رنگ پلاستیک و رنگ اکریلیک ویژگی ها و معایب منحصر به فرد خود را دارند. با دانستن این مزایا و معایب و دانستن تفاوت های رنگ اکریلیک و پلاستیک می توانید بهترین استفاده را از این دو رنگ ببرید:

مهم ترین تفاوت رنگ اکریلیک و پلاستیک را می توان در موارد زیر بررسی کرد:

1.حلال

رنگ پلاستیک نیازی به حلال و تینر رنگ ندارد و به راحتی با آب رقیق می شود. البته گروهی از رنگ های پلاستیکی هستند که با مواد نفتی قابل حل هستند.

رنگ اکریلیک مانند رنگ پلاستیک بر پایه آب است یعنی به جای روغن با آب رقیق می شود بنابراین برای محیط زیست خطرناک نیست. تمیز کردن بعد از رنگ آمیزی بسیار ساده تر از رنگ روغن است. در کلاس های نقاشی به جای استفاده از مواد شیمیایی قابل اشتعال و بدبو می توانید قلم مو خود را زیر شیر آب نگه دارید و رنگ را به راحتی پاک کنید.

2.قابل شستشو

بزرگترین عیب رنگ پلاستیک این است که قابل شستشو نیست، زیرا در برابر رطوبت مقاوم نیست. البته رنگ پلاستیک درجه یک در برابر رطوبت مقاوم است اما باز هم 100% قابل شستشو نیست و طبیعتا قیمت این رنگ ها نسبت به رنگ پلاستیک معمولی بسیار گرانتر است.

یکی از مهم ترین تفاوت های رنگ پلاستیک با رنگ اکریلیک قابلیت شستشوی آن است. همانطور که قبلاً گفتیم، رنگ پلاستیک در برابر رطوبت مقاوم نیست و قابل شستشو نیست، در حالی که 90٪ رنگ های اکریلیک قابل شستشو هستند. همچنین این رنگ برای خانه هایی که در مناطق مرطوب و مرطوب هستند انتخاب ایده آلی است.

3.بوی رنگ و مواد سمی

رنگ های پلاستیک نسبت به رنگ های دیگر سمیت کمتری دارند و در نتیجه بی بو هستند. همچنین کار با این رنگ بسیار آسان است و به راحتی می توانید رنگ اکریلیک را روی رنگ پلاستیک بزنید.

از آنجایی که رنگ اکریلیک عاری از ناخالصی های نفتی و شیمیایی است، بی بو و سمی است. به همین دلیل می توانید به راحتی از این رنگ برای اتاق کودکان استفاده کنید.

هم رنگ اکریلیک و هم رنگ پلاستیک از نظر مواد سمی و آلاینده نسبت به رنگ روغنی برتری دارند.

4.دوام

تابش مستقیم نور خورشید به دیوارهایی که رنگ پلاستیک دارند باعث آسیب و فرسودگی می شود، بنابراین بهتر است برای دیوارهایی که مستقیماً رو به آفتاب هستند از رنگ پلاستیک استفاده نکنید.

رنگ اکریلیک دوام بیشتری نسبت به رنگ پلاستیک دارد. رنگ اکریلیک در برابر آب و نور خورشید تغییر رنگ نمی دهد و ماندگاری بالایی دارد.

5.کاربرد

رنگ پلاستیک برای استفاده در فضای باز مناسب نیست زیرا ضد آب نیست. از رنگ پلاستیک برای دیوارهای داخلی ساختمان ها، سقف اتاق ها، کمدها و مکان هایی که کمتر در معرض آلودگی هستند استفاده می شود. در حالی که رنگ اکریلیک را می توان هم برای نقاشی دیوارهای داخلی و هم برای بیرونی استفاده کرد. می توانید از رنگ اکریلیک بر روی انواع سطوح چوبی، فلزی، بوم، پارچه، سقف و … استفاده کنید.

6.مصرف و پوشش

قبل از خرید رنگ پلاستیک از نحوه پوشش آن آگاه شوید. این محصول پوشانندگی بالایی دارد و با مقدار کمی از این رنگ می توانید یک دیوار بزرگ را رنگ کنید. علاوه بر این، رنگ پلاستیک روشن اتاق های تاریک را با نور کمی روشن می کند.

رنگ اکریلیک نیز پوشش بالایی دارد و مانند رنگ پلاستیک می توان سطح بزرگی را با مقدار کمی رنگ اکریلیک رنگ آمیزی کرد.

بازگشت به لیست