مقالات

رنگ محافظتی درختان

رنگ محافظتی درختان

رنگ محافظتی تنه درختان: پوشش ها برای مقاصد مختلفی به کار گرفته می شوند. بنابراین هر کدام دارای ویژگی های معینی هستند. یک رنگ دریایی باید در مقابل رشد خزه و موجودات دریایی مقاوم باشد. یک رنگ ضد آتش بایستی اساسأ در مقابل سوختن مقاومت داشته باشد یا دست کم در سوختن، تأخیر ایجاد ایجاد نماید.

یک پوشش که روی سطح بتن اعمال شده است بایستی در مقابل مواد قلیایی، مقاومت کافی داشته باشد. رنگ محافظتی تنه درختان نیز از تنه انواع درختان میوه دار و هسته دار مرکبات، سوزنی برگان در باغ و جنگل محافظت می کند و باعث افزایش طول عمر درختان می گردد.

از طرف دیگر با توجه به تغییرات اقلیمی که در اکثر کشورهای دنیا رخ داده است. و این پدیده سبب گرم شدن هوا در تابستان و بالا رفتن تابش آفتاب، همچین سرمای بیش از حد زمستان در اکثر کشورها گردیده است.

راه کتر و پیشگیری:

این تغییرات دما باعث پارگی پوست درختان می شود، بر اثر این پارگی ها علاوه بر خساراتی که به تنه درخت وارد می شود محل مناسبی نیز برای ورود عوامل بیماری زا از جمله شانکرهای سیتوسپورایی (Cytospora) و باکتریایی به تنه درخت ایجاد می شود که این بیماری باعث خشکیدگی درختان آلوده می شود. بنابراین پوشش تنه درخت تا حد زیادی از خسارت آفات و بیماری ها جلوگیری می کند.

رنگ محافظتی درختان با خاصیت ارتجاعی زیاد بخوبی تنه درخت را پوشش می دهد و ماندگاری و دوام بالایی روی درخت دارد. ترکیبات این محصول شامل پلیمرهای مخصوصی است همراه با ترکیبات ضد اشعه آفتاب و استفاده از قارچ کش های خانواده بنزیمیدازول ها (Benzomidazole)پلیمر این محصول بر پایه نوعی آکریلیک مخصوص می باشد و غیرسمی است و گیاه را در برابر آسیب های ناشی از فساد، پوسیدگی و بیماری های قارچی محافظت می کند.

بهتر است هرچند سال قبل از شروع سرما پوشش رنگ بر روی تنه درخت تمدید گردد. این پوشش با قلم مو بر سطح تنه درختان از ۵ سانتی متر زیر خاک تا حداقل ۶۰ سانتی متر ارتفاع تنه و حداکثر تا اولین شاخه فرعی استفاده می شود.

مزایای استفاده از رنگ محافظتی تنه درخت:

کاهش مصرف آب
طی ۱۲۰ روز فصل گرم سال شاهد کاهش ۶۵ درصدی مصرف آب خواهیم بود. اگر در هر نوبت آبیاری ۶۰ لیتر آب به گیاه بدهیم در حالت عادی در ۲۱ نوبت آبیاری ۱۲۶۰ لیتر آّب مصرف می شود که این میزان با استفاده از رنگ محافظتی به ۷ نوبت آبیاری و ۴۲۰ لیتر کاهش پیدا می کند. که به ازای هر درخت شاهد ۸۴۰ لیتر کاهش در مصرف آب می باشیم.

کاهش آلودگی هوا
با استفاده از پوشش رنگ محافظتی تنه درختان دمای گیاه را کاهش می یابد و روزنه ها به دلیل افزایش دما و تبخیر بسته نخواهد شد. لذا فتوسنتز و تنفس ادامه می یابد و گیاه در فصل گرم به کاهش آلاینده های هوا کمک خواهد کرد. در صورتیکه در حالت معمولی شاهد بسته شدن روزنه ها به دلیل کاهش تبخیر و برقراری تعادل بین ریشه و برگ خواهیم بود زیرا تعرق باعث می شود که پتانسیل آب برگ به ریشه کاهش پیدا کند و زمانی که آبی برای جذب وجود نداشته گیاه روزنه های خود را مسدود می کند.

کاهش هزینه های نگهداری فضای سبز و آبیاری
شاهد کاهش ۸۴۰ لیتر آب خواهیم بود. همانطور که در قسمت ۱ توضیح داده شد، شاهد کاهش ۶۵% مصرف آب خواهیم بود. ضمن آنکه چون درخت دچار تنش خشکی نگردیده است شاهد خشک شدن شاخه و برگها نبوده لذا هزینه های هرس و خشکی درخت واکاری مجدد نخواهیم بود و در این ردیف هزینه ها نیز صرفه جویی نموده ایم.

با استفاده به موقع از این محصول حفاظت بلند مدتی از درختان به وجود آمده و این محصول در بالا بردن راندمان تولید محصولات باغی مفید است.

  • کتاب تکنولوژی رنگ/ محمد عابدی
  • agri-delta.com
  • agritalis.com

نویسنده : منصوره ملامحمدی (کارشناس ارشد شیمی آلی)

بازگشت به لیست