مقالات

تیس چیست؟

تیس اولین بندر و از بنادر مهم ایران در دریای مکران در زمان هخامنشیان بوده‌است به همین دلیل شرکت تیس این نام را انتخاب نموده زیرا شرکت تیس اولین وبزگترین تولید کننده محصولات ساختمانی در جنوب شرق کشور است

تیس روستایی از توابع شهرستان چابهار استان سیستان و بلوچستان ایران است که در منطقه کوهپایه‌ای در 5 کیلومتری شمال غربی چابهار واقع شده‌است. پیشینه باستانی این بندر به دورانهخامنشیان بازمی‌گردد و آثار تاریخی بسیاری در این شهر وجود دارد.

پیشینه:

تیس یکی از بنادر مهم ایران در دریای مکران در زمان هخامنشیان بوده‌است و پیشتر به آن تیز می‌گفته‌اند. در آن دوران کالا ها از آسیای شرقی و هند به بندر تیس می‌آمده‌اند و به مناطق مختلف خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز فرستاده می‌شدند. تیس در سده‌های اولیهٔ اسلامی نیز بندری مهم بوده‌است از جمله مقدسی مورخ سده چهارم هجری از رونق این بندر سخن رانده‌است.

فردوسی از تیس (تیز) در شاهنامه یاد می‌کند. هنگامی که فرمانده جنگ با توران اشکش، همراه با قوم بلوچ به توران حمله می‌کند ودربرگشت به مکران می‌رود:

چو آگاه شد اشکش آمد براه / ابا لشکری ساخته پیش شاه

همه تیز و مکران بیاراستنند / زهرجای رامشگران خواستند

تیس اولین مبدا مرز آبی درجنوب شرق ایران بوده است ویکی ازمهم ترین بنادر ایران در زمان هخامنش بوده. تیس با قدمت هزاران ساله خود نماد شکوه و عزمت ایرانیان است. موقعیت طبیعی که در دل این منطقه نهفته است و بخش جنوبی آن رشته کوهی است که تا چند صد متر در درون دریا پیشروی کرده و نقش موج شکن طبیعی را بازی میکند و بندگاه در طول قرون و اعصاردر مقابل امواج سهمگین اقیانوس هند و طوفان های دریا محافظت می کند. شرکت سفید بام کرمانیان با الهام از این بندر که قدمت هزاران ساله دارد نام برند خود را تیس انتخاب نموده است. امید است با پشتکار و یاری همکاران عزیزمان در راستای به تحقق رسیدن آرمانهای متعالی شرکت بتوانیم گام بزرگی در تولید و عرضه محصولات نوین ساختمان به هموطنان عزیزمان برداریم. شرکت سفید بام اولین و بزرگ ترین شرکت تولید کننده محصولات ساختمانی در جنوب شرق کشور است.

تاریخچه تیس:

تیس (طیس)، یا تیز، مهم‌ترین بندرگاه و مرکز بازرگانی ناحیۀ تاریخی مکران. این بندر امروزه اهمیت و اعتبار گذشتۀ خود را از دست داده است و به صورت روستایی ساحلی در 9 کیلومتری شمال بندر چابهار در کرانۀ خاوری خلیج چابهار بر سر راه چابهار به نیک‌شهر و بندر کنارک جای دارد.
روستای تیس دارای آب و هوایی گرم و خشک است و کوههای شهبازبند از شمال خاوری، لاوری از خاور و پیل‌بند از جنوب‌خاوری آن را در بر گرفته‌اند و رودخانۀ لاوری از میان‌آن می‌گذرد. مردمان تیس به کار کشاورزی، دامداری و ماهیگیری اشتغال دارند، به زبان بلوچی سخن می‌گویند و از لحاظ دینی مسلمانِ سنی مذهب‌اند
پیشینۀ تاریخی: کهن‌ترین آگاهی ها از بندر تیس به دورۀ ساسانی باز می‌گردد. تیس در آن روزگار بندر غربی استان مکران به‌شمار می‌آمد و توسط جاده‌ای به پوهل پهرگ1 (فوهل ـ فهره) ایستگاه مرزی ساسانیان بر کرانۀ رود بمپور می‌پیوست. و بر سر راه دریایی ابریشم بود .
ابن بلخی فتح تیس را به دست تازیان، توسط لشکر بصره دانسته، ولی به تاریخ این رویداد اشاره نکرده است. در نوشته‌های جغرافیایی سدۀ 4ق/10م که از این شهر با نام تیز یاد شده، آگاهیهای روشن و جالبی دربارۀ آنجا گزارش شده است. بزرگ بن شهریار رامهرمزی، ناخدای ایرانی، در نیمۀ نخست سدۀ 4قمری نام تیز را در اثر معروف خود عجائب الهند آورده است. در حدودالعالم تیز نخستین شهر از حدود سند و بر کران دریا به‌شمار رفته است. مقدسی تیز را باراندازی معروف، پر از نخلستان، دارای چندین کاروان‌سرا، مسجدی زیبا و مردمی میانه‌حال نوشته است. ابودلف هنگامی که از بهترین آب معدنی جهان در سلماس سخن گفته، افزوده است که همانند این آب را فقط در شهر تیز و ناحیۀ مکران دیده است. اصطخری تیز را بزرگ‌ترین شهر مکران و فرضۀ (بندرگاه) این سرزمین نامیده است.

در 360ق/971م عابد بن علی از سرداران عضدالدولۀ دیلمی پس از سرکوب شورش قفصها و بلوچ ها، تیز را گرفت و در آنجا دست به کشتار گشود و گروهی از مردم آنجا را نیز به اسارت برد، تا آنکه مردم تیس ناگزیر شدند دست از نبرد کشیده، راه و رسم مسلمانی پیش گیرند. این رویداد نشان می‌دهد که گروهد هایی از مردم این سرزمین ها، تا آن هنگام هنوز مسلمان نشده بودند.
در 422ق/1031م مسعود غزنوی سپاهی به تیز فرستاد و آنجا و سرزمینهای مجاورش را تصرف کرد. در سفر ملک قاورد، از شاهان سلجوقی کرمان به مکران، تیس مرمت گردید. در زمان ارسلان شاه مجدالدین وزیر، برای نظارت به بندر تیز گسیل شد و در آنجا با مردم به عدالت رفتار کرد.

در دوران سلطنت طغرل سلجوقی (551-562 ق) بندر تیز از چنان رونقی برخوردار گردید که تمغای (باج و خراج) آن به 15 هزار دینار اجاره رفت. افضل‌الدین کرمانی در سدۀ 6 ق/12م در کتاب عقدالعلى بیشترین آگاهیها را دربارۀ بندر تیس داده است؛ بنا به نوشتۀ او، از این بندر کالاهای بسیار، از راه بازرگانی و دستمزد کشتی ها به خزانۀ پادشاه می‌رسیده، و تیس بندرگاه مردم هند، سند، حبشه، زنگبار، مصر، دیار عرب، عمان و بحرین بوده است. وی از فراورده‌های کمیاب و نیز برده‌های هندی، حبشی و زنگی سخن گفته است که همۀ آنها را از تیس به جاهای دیگر می‌برده‌اند. در همین زمان است که این بندر از دیدگاه بازرگانی بر هرمز که رو بـه ویرانـی بـود بـرتـری یـافت. پس از درگذشت ملک طغرل، و رو به زوال نهادن جیرفت و قمادین، کاروان های بازرگانی مسیر خود را از بندر تیس برمی‌گزیدند و به همین سبب، مردم آن بسیار ثروتمند شده بودند.
در 584 ق/1188م، تیس بدون شک یک بندر بزرگ به‌شمار می‌آمده، و کاروان ها به علت نا امنی و بسته بودن راه بندر هرمز، از راه آن رفت‌وآمد می‌کردند. بندر تیس همچنین مرکزی برای خرید و فروش شکر مکران و احتمالاً مرکز تجارت گندم سیستان بوده است. در نیمۀ نخست سدۀ
8 ق/14م، برخی تیس را مرکز مکران، و برخی آن را از شهرهای بزرگ این سرزمین به‌شمار آورده‌اند.

*****

در سالهای پایانی سدۀ 10 و سالهای آغازین سدۀ 11ق با ورود پرتغالی ها به خلیج‌فارس و دریای عمان، یکی از سرداران ناحیۀ ساحلی مکران، به نام میرجیِّند، به ایستادگی در برابر آنها پرداخت و چندین‌بار نیروهای پرتغالی را از بندر تیس و آبهای آن بیرون راند. پرتغالی ها در تیس یک دژ نظامی ساخته بودند که ویرانه‌های آن هنوز برجاست. در زمان سلطنت نادرشاه افشار (1148-1160ق)، یکی از سرداران بزرگ وی به نام پیرمحمدخان به بلوچستان گسیل گردید. او بندر تیس را تصرف کرد و امیر دینار مکرانی را به حکومت آنجا گمارد. در 1280ق/1863م محمد ابراهیم خان سعدالدولۀ بلوچ در تیس برج بزرگی برپا ساخت، اما در همان سال توسط دین محمدخان جدگال ویران شد.

 

چنین به نظر می‌رسد که بندر تیس در زمان شاهان قاجار مدتها به صورت ناشناخته مانده بوده است. به نوشتۀ میرزامهدی خان سرتیپ قائنی وکیل‌الملک حاکم کرمان به‌وسیلۀ خانهای این سرزمین از وجود بندری در کنار دریا آگاه شد و سرتیپ قائنی را روانۀ تیس کرد. وی برای تسلط دولت، قلعۀ کوچکی در آنجا ساخت و 20 خانوار از مردم دشت را در آنجا سکنا داد. میرزا مهدی افزوده است: از آنجا که این بندر شایسته‌تر از چابهار است و دارای مرتع نیز هست، وکیل‌الملک غیر از قلعه، ساختمانهای خوب دیگری نیز در آنجا بنا کرد، قلعۀ تیس بسیار خوب است، بدنۀ آن از سویی به دریا می‌پیوندد، آب آنجا از چاهها ست، ولی شیرین‌تر و گواراتر از چابهار است. از سوی دریا دیوار بزرگی کشیده‌اند و برای بارانداز و غیره دژ معتبری است، اصل قلعۀنو در روی تپۀ بلندی ساخته شده، و شمار اندکی درخت از گونه‌ای که در چابهار است، در آنجا هم پیدا می‌شود. افضل‌الملک کرمانی در، قلعۀ قدیم تیس را دژی ویران نوشته، و افزوده است که قلعه و ساختمانهای نوی که به دستور شاه و به فرمان وکیل‌الملک ساخته شده‌اند، به پایان رسیده‌اند. وی جمعیت این بندر را در زمان خود، 75 خانوار نوشته است.
تیس در 1320ش، دهکـده‌ای کوچک، سکونتگاه ماهیگیران و دارای 15-20 خانـۀ حصیری بوده است. یکـی از علل کـاهش روزافزون اهمیت بنـدر تیس، از میان رفتـن تولیـد نیشکر و پانیـذ در مکران، و صـادر نشـدن آن بـود، زیـرا چنان‌که پیش‌تر یاد شد، تیس مرکز خرید و فروش و صدور این فراورده بوده است.
آثار تاریخی: در درۀ تیس، بلندی مشرف بر دره و دماغۀ رأس تیز، ویرانه‌ها، قبرستانها و آرامگاههای سنگی بر جای مانده است که برخی از مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از: کلات، پیروز گَتّه، بلوچ گَتّه، بان مسیتی، بند پله بند، سدهای دهانۀ رأس تیز، قبرستان زرآباد، ویرانه‌های شهبازبند و تیس کوبان.

شرکت سفید بام کرمانیان:

با سالها سابقه به عنوان بزرگنرین و مجهز ترین کارخانه تولید کننده و توزیع کننده عایق های رطوبتی و حرارتی نسل جدید.عایق الیاف دار،چسب کاشی، نماهای مینرال ضد آب، کلیه افزودنی های بتن در جنوب شرق کشور با نام تجاری تیس و با بهره گیری از دانش روز متخصصین خودو همچنین دستاورد های محققان داخلی وخارجی سعی در تولید محصولاتی کارا منطبق بر استاندارد های روز دنیا دارد از این رو با تلاش مستمر در سال 90 موفق به دریافت گواهینامه ISO،CHSA1800114001ISO،9001 و گواهی نامه استاندارد ملی ایران گردید.

این کار خانه همکنون با همکاری نماینده گان خود افتخار توزیع محصولات خود را در سراسر کشور دارد. تعداد زیادی ازمشتریان محصولات مختلف سفید بام واستقبال از این محصولات خود گواهی بر برتری محصولات این شرکت برسایر همکاران در این بخش است.

امید است شما هموطنان عزیز هم با استفاده از محصولات متنوع شرکت سفید بام به جمع خانواده بزرگ مشتریان این شرکت بپیوندید و محصولات ما بتواند رضایت خاطر شما گرانقدر را فراهم نماید.

ازمایشگاه شرکت سفید بام کرمانیان دارای کارشناسان کارآزموده و مجرب و مجهز به وسایل و دستگاه های آزمایشگاهی در زمینه تست های بتن و افزودنی های بتن، بتن خود متراکم،چسب های کاشی پودریوخمیری،رنگ ها و نماهای دکوراتیو و نیز عایق های ساختمانی نیز می باشد. این شرکت همچنین با بهره گیری ازدانش نوین دنیا دستاورد هایی در جهت تولید محصولات نوین ساختمان داشته است. با توجه به محوریت قرار دادن بخش عملی و پژوهشی، شرکت سفید بام توانسته است هر سال چندین محصول با بهره گیری از فناوری های نوین به محصولات خویش اضافه نماید. نیروهای مجرب و کارشناشان زبده در رشتهای شیمی عمران و پلیمر این شرکت را در پیشبرد اهداف خویش یاری می رساند.

بازگشت به لیست