مقالات

عایق حرارتی نانو چیست؟ خرید عایق حرارتی نانو دیوار

مواد مبتنی بر فناوری نانو قبلاً توسط تحقیقات فضایی، داروسازی و الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما در دهه گذشته چندین ماده عایق حرارتی مبتنی بر فناوری نانو در صنعت ساختمان ظاهر شدند.

کاربردهای عایق نانو :

 1. پوشش های نسوز
 2. ذخیره سازی، سیستم های گرمایشی
 3. کوره های ذوب
 4. کوره های صنعتی
 5. حفاظت در برابر شعله
 6. عایق حرارتی

مواد تشکیل دهنده عایق نانو
عنصر اصلی به کار رفته در نانو سیلیکون است. دارای دو جزء رزین و کامپوزیت با ساختار متخلخل نانو است که بخش رزینی بستری است برای در بر گرفتن بخش کامپوزیتی عایق. ظرفیت بالای نانو از ترکیب مواد سازنده آن یعنی ذرات پلیمری نانومتخلخل ناشی می‌شود. عایق‌های رطوبتی به صورت رنگ‌های متنوع با قلم مو یا با پاشش دستگاه‌های پیستونی بر روی سطوح آغشته می‌شود. در نهایت پس از خشک شدن یک سطح با پرزهای ریز و با حالت الاستیسیته تشکیل می‌دهند

بین ذرات سازنده نانو تماس‌های کمی وجود دارد و نسبت سطح کمترین حد ممکن است. در نتیجه، هدایت حرارتی بین ذرات جامد به حداقل می‌رسد. به دلیل ساختار سیلیکونی آن خاصیت ضد حریق داشته و می‌تواند نقش پوشش ضد حریق یا فایرپروف را ایفا کند.
این عایق حرارتی بر روی اجزای سازه در بخش‌های مختلف ساختمان از جمله اسکلت، تیرها و ستون‌ها و… پیاده‌سازی می‌شود. با بالا بردن مقاومت ساختمان‌ها در مقابل آتش و هر نوع تنش حرارتی دیگر، سرعت گسترش آتش را به حداقل می‌رساند. به طوری که افزایش دما باعث فروپاشی اجزای اصلی سازه‌ها نمی‌شود. دمای تیرها و ستون‌ها در حین حادثه به حد دمایی که باعث افت مقاومت و ریزش آن یا از بین رفتن ساختار سازه و در نهایتا تخریب کامل شود، نمی‌رسد.

عایق حرارتی نانو توسط قلم مو یا ماشین آلات مکانیکی  مناسب به سازه‌های فلزی، بتنی و حتی سازه‌های چوبی اضافه می‌شود. در مواقع آتش‌سوزی مقاومت و تحمل سازه‌ها و اسکلت ساختمان بالا می‌رود. زمان کافی برای خروج افراد از ساختمان‌ها و همچنین رسیدن امداد و نجات و آتش نشانی ایجاد می‌کند. همچنین از فرو ریختن ساختمان یا از بین رفتن تعادل سازه جلوگیری می‌کند. تمام این خصوصیات باعث می‌شود که این نوع مواد از مواد عایق معمولی مانند الیاف معدنی، آجرهای نسوز و سایر محصولات غیر آلی کارآمدتر باشند.

مزایای استفاده از نانو عایق ها

 1. از عایق نانو می توان برای عایق کردنهر نوع سطحی (آجر، بتن، سیمان و …) استفاده کرد.
 2. استفاده از نانو عایق ها بسیارکم هزینه و با صرفه اقتصادی می باشد.
 3. عایق های نانو بسیار بادوام بوده و طول عمری حدودا 30 ساله دارند.
 4. عایق نانو آنتی باکتریال، ضد کپک، شوره و قارچ بوده و به راحتی قابلشست و شو و نظافت می باشد.
 5. نانو عایق ها دررنگ های متفاوتی موجود می باشند که این رنگ ها با گذشت زمان تغییری پیدا نمی کند.
 6. عایق های نانو را می توان به راحتی و در زمان بسیار کمینصب نمود.
 7. برای نصب عایق های نانو احتیاجی بهترمیم سطح زیر عایق نیست.
 8. نانو عایق ها قابلیتاشتعال نداشته و کاملا با محیط زیست سازگار هستند.

یکی از محصولات عایق حرارتی شرکت سفید بام کرمانیان:

عایق سفید Tiss WLI 200

عایق سفید تیس نوعی عایق رطوبتی و حرارتی بر پایه رزین های اکریلیک است. استفاده از عایق سفید تیس به دلیل خواص بسیار برتر نسبت به عایق های سنتی نظیر ایزوگام، قیر گونی و آسفالت بهترین جایگزین جهت پوشش بام است.

بازگشت به لیست